رژیم بنتینگ یکی از رژیم‌های کاهش وزن تنظیم شده با مصرف کربوهیدرات کم است. در واقع یکی از رژیم‌های کاهش وزن لوکرب محسوب می‌شود که روند جدیدی ندارد. ویلیام بنتینگ این رژیم لوکرب را برای مبارزه با چاقی پس از نتیجه گرفتن برای خود، تنظیم کرده است. در این روند تاکید بیشتر بر مصرف گوشت، سبزیجات و میوه‌های بدون کربوهیدرات است. با ادامه متن همراه باشید تا توضیحات کاملتری در رابطه با این رژیم را برایتان ارائه کنیم.

همه چیز در مورد رژیم بنتینگ

برای اینکه رژیم بنتینگ را بهتر بشناسید، لازم است نکات تغذیه‌ای تنظیم شده در طول آنرا بدانید. همانطور که اشاره شد این رژیم راهکاری برای کاهش وزن و رفع چاقی است. در این رژیم نیز مانند رژیم کتوژنیک و رژیم اتکینز فرد باید کربوهیدرات کمتری را مصرف کند.  علت نام گذاری این رژیم به فردی بر می‌گردد که این رژیم برایش توسط پزشک تنظیم شد. ویلیام بنتینگ سعی فراوانی برای کاهش وزن خود داشت که نهایتا با این رژیم توانست آنرا کاهش دهد.

کاهش وزن با بنتینگ

در طول این رژیم کاهش وزن، انرژی مورد نیاز بدن از مصرف چربی‌ها تامین می‌شود. در واقع در این روند بدن از دریافت گلوکز و کربوهیدرات‌ها دور می‌شود و مجبور به سوزاندن چربی‌های مصرفی یا چربی‌های بدن برای تامین انرژی مورد نیاز بدن می‌شود. به این فرایند کتوز یا کتوزیس گفته می‌شود که اغلب در رژیم‌های لوکرب اتفاق می‌افتد.

روند این رژیم به این صورت است که باید چربی بیشتری مصرف شود و جایگزین کربوهیدرات از انواع مواد غذایی دیگر به ویژه چربی‌ها استفاده شود. علاوه بر این موضوع پروتئین نیز نقش به سزایی در طول این رژیم دارد که به پیشگیری از سوخت بافت‌های عضلانی بدن می‌پردازد. در ادامه متن به بررسی بیشتر مواد غذایی ممنوع و مجاز در طول این رژیم خواهیم پرداخت.

در ادامه اطلاعات دقیق‌تری از این رژیم را برایتان مشخص می‌کنیم اما تاکیدی بر پیروی خودسرانه از آن را نداریم. بهتر است تنظیم رژیم تخصصی خود را به پزشک متخصص در این زمینه بسپارید تا از عوارض ناشی از راهکارهای غیرعلمی دور باشید.

در رژیم بنتینگ چه مواد غذایی می‌توان مصرف کرد؟

 • انواع گوشت و غذاهای دریایی
 • آجیل و مغزها
 • تخم مرغ و تخم سایر پرندگان
 • لبنیات به ویژه از نوع پرچرب
 • چربی‌ها به ویژه چربی‌های حیوانی
 • انواع سبزیجات بدون کربوهیدرات به ویژه سبزیجات پهن برگ
 • انواع ادویه
 • چای، نوشیدنی و دمنوش‌های گیاهی

مواد غذایی ممنوع در این رژیم

 • تمام مواد غذایی قندی و حاوی گلوتن
 • انواع غذاهای آماده و به ویژه فست فود
 • تمام محصولات حاوی آرد و انواع محصولات دانه‌ای از جمله انواع برنج و حبوبات
 • انواع غلات
 • روغن ذرت، روغن آفتابگردان و روغن‌های نباتی
 • آب میوه وسبزیجات به ویژه نوع کارخانه‌ای آنها

بررسی برجسته‌ترین معایب و مزایای رژیم بنتینگ

فرایند کتوزیس در طول این رژیم به دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات ایجاد می‌شود. این فرایند ممکن است تاثیرات به سزایی داشته باشد اما یکی از پیامدهایی که ایجاد می‌کند بوی بد دهان است. علاوه بر این موضوع کربوهیدرات منبعی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن هستند که در صورت قطع مصرف بدن با بی‌حالی و خستگی غیر قابل تحمل مواجه خواهد شد.

نظر کارشناسان در مورد بنتینگ

با وجود محدودیت‌های سخت تنظیم شده در این رژیم، ممکن است نتایج مطلوبی برای افرادی که مشکل سندروم متابولیک دارند را به همراه داشته باشد. علاوه بر این موضوع بیماران مبتلا به دیابت، افرادی که مشکل اضافه وزن افراطی دارند و حتی مبتلایان به فشار خون و وجود مقاومت به انسولین می‌توانند نتیجه مطلوبی در روند بهبود بیماری طی این رژیم داشته باشند که با این حال نباید از آن خودسرانه پیروی کرد. زیرا سلامت بدن هر فرد با دیگری تحت در نظر گرفتن شرایط مختلفی است و نمی‌توان از یک نسخه برای همه یک نتیجه را دریافت کرد.

اما نکته مهم اینجاست که در طول رژیم بنتینگ، محدودیتی برای سایر مواد غذایی طبق شرایط فیزیکی هر فرد در نظر گرفته نشده که در این صورت مواد غذایی با اینکه فواید متعددی را دارند، ممکن است عوارض مصرف نامتعادل از آنها بروز داده شود. حذف کربوهیدرات و جایگزینی چربی به جای آن یعنی ریزش مو و در پی آن بروز مشکلات گوارشی متعدد مانند ابتلا به اسهال و یبوست که در مواردی بدن با کمبود مواد مغذی و ویتامینی نیز مواجه خواهد شد.

برای اینکه بتوان کاهش وزنی ماندگار و در کنار آن بهبود بیماری‌ها را داشت، باید طبق شرایط بدنی و فیزیکی از متخصصین تغذیه مشورت گرفت. در این صورت رژیمی اصولی تنظیم خواهد شد که همه جوانب شرایط فیزیکی و حتی روحی فرد را در نظر دارد. در طول رژیم اصولی، هیچ کمبودی از مواد مغذی و ویتامین بروز داده نخواهد شد و فرد با عوارضی مواجه نخواهد شد. در انتهای رژیم نیز سبکی اصولی از تغذیه برای فرد ایجاد می‌شود تا روندی همیشگی برای تغذیه سالم را داشته باشد.

نکات پایانی

رژیم بنتینگ رژیمی است که تخصصی برای کاهش وزن تنظیم شده است. این رژیم یکی از رژیم‌های لوکرب قدیمی محسوب می‌شود که نتیجه ماندگاری را برای ویلیام بنتینگ ایجاد کرده است. اما بهتر است هر فرد طبق شرایط جسمانی خود رژیم دریافت کند و از رژیم‌هایی که پایه علمی ندارند پرهیز شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید