رژیم لاغری شیردهی کمک می‌کند تا مادران سریع‌تر به وزن مناسب و متعادل خود دست یابند. توجه به کاهش وزن یکی از جنبه‌های این رژیم است و توجه به مواد مغذی و ویتامین‌ها برای تامین نیازهای کودک، تغذیه و رشد آن جنبه مهم دیگری است که حتما باید در نظر گرفته شود. به همین منظور در این متن مطالب جامعی را گردآوری کرده‌ایم که بتواند مادران را در این زمینه یاری رسانی کند. با ما همراه باشید.

نکات مهم رژیم لاغری شیردهی

طبیعتا دوران بارداری با افزایش وزن برای مادر همراه است. این موضوع در پی تغییرات هورمونی ایجاد شده و تغییر شرایط مادر ایجاد می‌شود. بعد از وضع حمل، یکی از دغدغه‌های بزرگ مادران کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل سابق است. در این دوران شیر مادر تغذیه اصلی و بسیار مهم برای نوزاد است که نباید بدون دلیل پزشکی آنرا حذف کرد.

تغذیه دوران شیردهی

حتی در دوران شیردهی ممکن است بسیاری از مادران افزایش اشتها را تجربه کنند. تا مقدار مطلوبی می‌توان تغذیه بارداری را کنترل کرد و از بروز اضافه وزن بعد از زایمان جلوگیری کرد. اما گاهی شرایط غیر قابل کنترل برای مادران ایجاد می‌شود که بعد از زایمان نیز می‌توان آنرا جبران کرد. اما رژیم در این دوران بایدها و نبایدهای خود را دارد که مادران لازم است به آنها توجه کنند. این نکات شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 1. رژیم تنظیم شده برای دوران شیردهی باید حاوی تمام مواد مغذی و ویتامین‌ها باشد
 2. از تنوع منابع غذایی برای دریافت ویتامین و مواد مغذی استفاده شود
 3. به هیچ وجه نباید سوء تغذیه را در پی داشته باشد
 4. به کنترل و پیشگیری از افزایش وزن مادر توجه داشته باشد
 5. علاوه بر نیازهای بدن مادر به نیازهای تغذیه‌ای نوزاد نیز توجه کند
 6. رژیم افراطی نباشد و قطع مواد غذایی مفید را در پی نداشته باشد

با بیان این موارد لازم به ذکر است این دوران از حساسیت بالایی برای خود برخوردار است؛ نباید راهکارهای خودسرانه که دلیل علمی ندارند را پیش گرفت و برای یکدیگر تجویز کرد. بهتر است راهکارهای مراقبی را تحت کنترل و صلاح‌دید پزشکان متخصص انجام داد.

رژیم لاغری شیردهی برای چه مادرانی ممنوع است؟

تمام مادران در این دوران نمی‌توانند از رژیم‌های کاهش وزن پیروی کنند. برخی از محدودیت‌ها برای تعدادی از مادران وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. مادران در 6 ماه بعد از زایمان بهتر است رژیم کاهش وزنی را پیش نگیرند. توجه به شرایط جسمانی مادر در این دوران نکته بسیار مهمی برای تغذیه است که باید این موضوع را پزشک متخصص در این زمینه تنظیم کند.

تغذیه شیردهی

توجه به نیاز بدن طبق جدول هرم غذایی برای این دوران نکته بسیار مهمی است که از آسیب‌های مهمی مانند آسیب به دندان‌ها، آسیب به استخوان‌ها و حتی بافت‌های عصبی جلوگیری می‌کند. مادرانی که حجم شیر آنها کم است از هیچ گونه رژیم کاهش وزنی که محدودیت‌های غذایی را به همراه دارد، نباید پیروی کنند.

نکته مهم: باید طبق شرایط فیزیکی مادر و نیاز او به مواد غذایی، رژیم تخصصی تنظیم شود و از پیروی رژیم‌های افراطی و خودسرانه جددا پرهیز شود. 

بهترین زمان برای شروع رژیم لاغری شیردهی

احساس سنگینی وزن بر روی زانوها، تغییر فرم صورت، بهم خوردن تناسب اندام و خیلی مشکلات دیگر که زایمان به همراه دارد، نباید دلیل بر پیروی از رژیم‌های نادرست بعد از زایمان، درست در زمانی که کودک برای تغذیه به مادر نیاز دارد، باشد. قبل از 6 هفتگی کودک، اگر مادر به پیروی از رژیم‌های کاهش وزن رو آورد، بدن توانایی خود را برای بازیابی از دست خواهد داد. بهتر است تا این زمان هر گونه رژیم لاغری را پیش نگرفت و تنها از یک رژیم غذایی اصولی که تامین کننده نیازهای بدن به مواد مغذی و ویتامین‌ها است پیروی کرد.

رژیم بعد از زایمان

بهتر است مادرانی که نیاز به کاهش وزن سریع دارند، طبق شرایط فیزیکی خود توسط متخصصین تغذیه، راه تغذیه اصولی را پیش گیرند. شیردهی به تنهایی می‌تواند کاهش وزن را در پی داشته باشد که انرژی زیادی نیز از مادران می‌گیرد و برای تغذیه کودک کاملا لازم است. هیچوقت رژیم‌های سنگین و افراطی نمی‌توانند گزینه مناسبی برای این دوران باشند. بهترین مقدار برای کاهش وزن بین 300 الی 500 گرم در هر هفته است که برای هفته‌های ابتدایی نباید اجرا شود.

نکاتی برای پیشگیری از افزایش وزن بعد از زایمان

بهتر است برای اینکه وزن بالا نرود و در پی آن تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز رشد نوزاد از طریق شیر تامین شود، به نکات مهم زیر توجه کرد:

 • فعالیت بدنی و ورزش مناسب این دوران بین 30 الی 40 دقیقه در روز
 • حذف و پرهیز از مصرف مواد قندی مصنوعی به ویژه نوشابه‌ها و آبمیوه‌های مصنوعی
 • استفاده از میان وعده‌های سالم مانند میوه، سبزیجات، آجیل، مغزها، میوه خشک و…
 • آهسته غذا خوردن
 • لبنیات کم چرب، گوشت کم چربی و مرغ بدون پوست بهتر است مصرف شود
 • کاهش مصرف غذاهای سرخ کردنی و فست فود و جایگزینی آنها با غذاهای کباب شده و آبپز
 • مصرف یک بشقاب سالاد یا سبزیجات قبل از غذا بدون سس چرب با آبلیمو یا روغن زیتون

نکات پایانی

در این متن به مهمترین نکاتی که باید برای رژیم لاغری شیردهی در نظر داشت اشاره کردیم. این دوران مانند دوران بارداری به ویژه در هفته‌های ابتدایی از حساسیت بالایی برای تغذیه برخوردار است. از پیش گرفتن روند تغذیه‌ای غیر اصولی برای کاهش وزن در دوران شیردهی باید پرهیز کرد. زیرا بدن مادر برای ریکاوری و تامین شیر مورد نیاز نوزاد به انواع مواد غذایی نیاز دارد. این کار را بهتر است به متخصصین تغذیه سپرد تا نتیجه مطلوب را دریافت کرد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید