رژیم غذایی سواحل جنوبی به یکی از رژیم‌های پرطرفدار در 10 سال گذشته تبدیل شده است. یکی از ویژگی‌های این رژیم توجه به مصرف کربوهیدرات و چربی در طول رژیم است که ممکن است کاهش وزن مطلوبی را در کوتاه مدت به همراه داشته باشد. اما آیا روند درستی برای کاهش وزن در اختیار قرار می‌دهد؟ با ادامه متن همراه باشید تا نکات بسیار مهمی در رابطه با این رژیم را در اختیارتان قرار دهیم.

رژیم غذایی سواحل جنوبی چگونه است؟

امروزه نیاز به کاهش وزن در بسیاری از جوامع وجود دارد. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که یکی از آنها صنعتی شدن و کاهش فعالیت بدنی روزمره افراد است. از این رو یکی از راهکارهایی که به منظور کاهش وزن معرفی شد پیروی از رژیم‌های غذایی است. رژیم‌های غذایی بر اساس نیاز افراد در انواع مختلف طراحی شده‌اند. یکی از آنها رژیم سواحل جنوبی است که روند مخصوص به خود را دارد.

در ادامه نکاتی در رابطه با این رژیم را به طور کامل برایتان بیان خواهیم کرد که دلیلی قطعی برای پیروی از آن محسوب نمی‌شود. زیرا این رژیم جنبه عمومی دارد و برای همه افراد نمی‌توان از یک نسخه پیروی کرد. برای پیشگیری از عوارض رژیم‌های مختلف بهتر است از یک متخصص تغذیه طبق شرایط فیزیکی فردی رژیم دریافت کرد.

رژیم کاهش وزن

روندی که برای این رژیم توسط دکتر متخصص قلب، آرتور آگاتستون در دهه 1990 تنظیم شده است برای افرادی که اضافه وزن دارند یا به بیماری دیابت مبتلا هستد تاثیر به سزایی را ایجاد می‌کند. این روند تغذیه‌ای بر این عقیده است که کربوهیدرات با شاخص گلیسمی بالا مانند نان سفید یا برنج به افزایش وزن منجر می‌شود. پس جایگزین آن باید از کربوهیدرات با شاخص گلایسمی پایین استفاده کرد.

منظور از شاخص گلیسمی در رژیم غذایی سواحل جنوبی

نکته‌ای که شاید لازم باشد توضیح داد به شاخص گلایسمی باز می‌گردد. این شاخص برای رتبه بندی کربوهیدرات تنظیم شده است که بین 0 الی 100 است. این عدد به منظور چک کردن میزان قند خونی که بر اثر مصرف برخی مواد غذایی ایجاد می‌شود ایجاد شده است. مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا به سرعت هضم شده و جذب بدن می‌شوند اما شاخص گلیسمی پایین زمان بیشتری را برای هضم و جذب نیاز دارند که در این صورت گرسنگی دیرتر احساس خواهد شد.

شاخص گلیسمی در رژیم چیست؟

در طول این رژیم نیز توجه به مصرف مواد غذایی کربوهیدراتی دارد و هیچ ماده غذایی در آن حذف نشده است. اما در طول رژیم غذایی سواحل جنوبی باید کربوهیدرات با شاخص گلیسمی پایین را به اعتدال مصرف کرد. در ادامه متن روند اصلی این رژیم را کامل‌تر بیان خواهیم کرد. اما بهتر است از راهکارهای خودسرانه پرهیز کنید و تنظیم رژیم غذایی اصولی را به متخصصین در این زمینه بسپارید.

روند رژیم غذایی سواحل جنوبی

این رژیم شامل سه مرحله است که باید طبق آن پیش رفت. این مراحل شامل گزینه‌ها زیر است:

1.مرحله اول

 • روند 14 روزه برای این مرحله در نظر گرفته شده است
 • حذف کربوهیدرات با شاخص گلیسمی بالا
 • مصرف مواد غذایی پروتئینی بدون چربی
 • مصرف چربی‌های مفید از جمله روغن نارگیل و زیتون
 • مصرف متعادل از آجیل
 • دو میان وعده اجباری برای مصرف میوه و سبزیجات وجود دارد (البته سبزیجات غیر نشاسته‌ای)
 • مصرف کربوهیدرات با شاخص گلیسمی پایین

تغذیه به سبک سواحل جنوبی

2.مرحله دوم

 • محدودیت کمتری نسبت به مرحله اول وجود دارد
 • در صورت موفقیت در مرحله اول می‌توان این مرحله را شروع کرد
 • این مرحله 15 روزه است که در صورت عدم دریافت نتیجه در کاهش وزن می‌توان آنرا ادامه داد
 • کاهش وزنی بین نیم الی یک کیلوگرم در این مرحله ممکن است ایجاد شود
 • تمام مواد غذایی مصرفی در مرحله اول در این مرحله مجاز است

3.مرحله سوم

 • مرحله تثبیت وزن در رژیم غذایی سواحل جنوبی، این مرحله است (البته برای زمانی که به وزن مطلوب دست یافته باشید)
 • مرحله دوم باید به روند اصلی تغذیه‌ای تبدیل شده باشد
 • در این مرحله نباید هیچ مواد غذایی حذف و محدود شود اما تعادل در مصرف باید وجود داشته باشد
 • انجام فعالیت بدنی و ورزش نکته ضروری برای این مرحله است

بررسی معایب و مزایای رژیم غذایی سواحل جنوبی برای کاهش وزن

کاهش وزن امری است که نیاز به بررسی شرایط فیزیکی بدن فرد دارد. نمی‌توان رژیم‌های غذایی که در بازه زمانی خاصی برای افراد محدودی پاسخ داده‌اند را روندی برای کاهش وزن خود دانست. توجه به ویژگی‌های بدنی و شرایط فیزیکی هر فرد در تنظیم یک رژیم تخصصی باید در نظر گرفته شود که متخصصین تغذیه این امر را به خوبی در نظر می‌گیرند.

رژیم اصولی برای کاهش وزن

چربی‌های مجاز در این رژیم ممکن است بیماران قلبی با شرایط خاص را در نظر نداشته باشد و سبب تشدید عوارض بیماری آنها شود. علاوه بر این موضوع منوی غذایی این رژیم به راحتی قابل تنظیم نیست و کالری مصرفی در آن ممکن است در نظر گرفته نشود.

با اینکه این روند تغذیه‌ای می‌تواند برای بیماران مبتلا به قند خون بالا و دیابت یا افرادی که با مشکل سوخت و ساز بدن مواجه هستند مفید باشد اما نباید خودسرانه پیش گرفته شود و بهتر است پزشک متخصص این روند را برایشان به نسب وزن و قد و همینطور شرایط جسمانی آنها تنظیم کند.

کاهش وزن و کاهش سایز شکمی از دیگر مزایای این رژیم است که در کنار این موضوع، احساس گرسنگی برای فرد ایجاد نخواهد شد. این موضوع به دلیل مصرف کربوهیدرات دیر هضم است که برای فرد ایجاد می‌شود. اما ممکن است برای همه افراد این نتیجه را بروز ندهد که لزوم رژیم تخصصی در این مورد به شدت احساس می‌شود.

نکات مهم پایانی برای پیروی از این رژیم

این رژیم ادعا دارد که کاهش وزن مطلوبی را پس از دو هفته مرحله ابتدایی ایجاد می‌کند. اما کاهش وزن‌های سریع، به زودی قابل بازگشت هستند و رژیم غذایی کاهش وزن اصولی، کاهش وزن تدریجی و وزن پایدار را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید