پرخوری در کودکان آسیب‌های جدی را می‌تواند ایجاد کند. این موضوع در کنار کم‌تحرکی ایجاد شده که ناشی از زندگی شهرنشینی است، چاقی و اضافه وزن را برای آنها به همراه خواهد داشت. تا جایی که بسیاری از خانواده‌ها در پی رفع این مشکل، رو به انجام راهکارهای درست و غلط می‌آورند.

مشکلات متعددی بر اثر پرخوری در کودکان ایجاد می‌شود که یکی از واضح‌ترین آنها چاقی است اما سلامت آنها را نیز مورد هدف قرار می‌دهد. با این متن همراه باشید تا سایر مشکلات و عوارض پرخوری را بررسی کنیم و راهکارهایی را برای کنترل آن بیان کنیم.

پرخوری در کودکان چه دلایلی دارد؟

پرخوری در کودکان اغلب با پا به سن رشد گذاشتن آنها آغاز می‌شود. این موضوع می‌تواند با هوس‌های غذایی همراه باشد. اما دلایل متعددی برای این اختلال وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

1. پرخوری ناشی از استرس در کودکان

کودکان حالات مختلفی را از خود بروز می‌دهند که گاهی ممکن است ناشی از استرس در آنها باشد. پرخوری در کودکان نیز می‌تواند ناشی از یک ضربه روحی یا شرایط استرسی ایجاد شود. با این وجود رفته رفته افزایش وزن نیز برای کودک ایجاد می‌شود که این موضوع سلامت کودک را تا حد بالایی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

افزایش وزن کودکان

2. مواجهه با پرخوری در زمان تکامل رشد کودک

کودک در سنین رشد ممکن است بیش از پیش دچار گرسنگی شود. این موضوع ناشی از نیاز بدن به مواد مغذی و ویتامینی است که باید برای تکمیل رشد دریافت شوند. به همین دلیل می‌تواند کودک را تا پایان سنین رشد درگیر کند. با اینکه این حالت طبیعی است اما نیاز به کنترل در موارد غیرضروری دارد.

3. الگوبرداری کودک

گاهی پرخوری در کودکان ناشی از الگوبرداری از اطرافیان است. اطرافیانی مانند دوستان جدید در مدرسه، محیط بازی، حتی خانواده و آشنایان می‌توانند به شکل ناخواسته الگوی غذایی را در اختیار کودکان قرار دهند. این موضوع می‌تواند الگوی نادرست را در اختیار کودک قرار دهد. به ویژه مصرف غذاهای چرب و شیرین که میل کودک را نسبت به غذاهای سالم کم می‌کنند، بر اثر این علت وارد روند تغذیه‌ای کودک می‌شوند.

4. پرخوری احساس در کودکان

پرخوری کودکان گاهی تحت تاثیر احساسات است که اغلب پرخوری و زیاده روی در مصرف مواد غذایی به آنها حس آرامش می‌دهد. این موضوع یعنی دریافت کالری بیش از حد که بدن تمام آنرا ممکن است به صورت چربی ذخیره کند. در نتیجه این موضوع حتی کودک بیشتر از سابق درگیر احساسات می‌شود و حتی نارضایتی از اندام خود را نیز به دوش خواهد کشید.

5. فعالیت بدنی بیش از حد

کودکان معمولا انرژی بالایی دارند و برخی از آنها همواره در حال فعالیت بدنی هستند. این یعنی متابولیسم بدن آنها کاملا بالا می‌رود. در برخی از موارد این روند ادامه پیدا می‌کند و کودک مواد غذای بیشتری را مصرف می‌کند. اما به مرور ممکن است فعالیت بدنی کم شده و همواره پرخوری ادامه داشته باشد. این یعنی مواجه شدن کودک با اضافه وزن و چاقی که کم کم سبب تجمع چربی در بدن او خواهد شد.

6. اختلالات تغذیه‌ای

بیشتر اختلالات تغذیه‌ای از سنین نوجوانی بروز داده می‌شوند. در مواردی که کودکان از اختلال پرخوری رنج می‌برند، غذا و کالری زیادی را به بدن خود می‌رسانند. اختلال ایجاد شده ناشی از پرخوری، به مرور زمان سبب می‌شود کنترل کودک بر خود برای مصرف مواد غذایی کاهش یابد. در صورت ایجاد این اختلال تغذیه‌ای کودک رو به غذا خوردن پنهانی و حتی احساس گناه از مصرف غذا مواجه خواهد شد.

تشخیص پرخوری در کودکان

معمولا برای تشخیص پرخوری در کودکان باید علائم آنرا شناخت و بررسی کرد. این موضوع را باید خانوده‌ها با دقت بیشتری توجه و بررسی کنند و در صورت مشاهده آنها رو به درمان توسط متخصصین آورند.

 • عدم توانایی در کنترل اشتها
 • استرس و تنش بیشتر
 • بالا رفتن غیر عادی وزن
 • نارضایتی از وعده‌های غذایی
 • دائم میل به غذا داشتن و دائم در حال غذا خوردن بودن کودک
 • احساس گناه از پرخوری
 • نگهداری از خوراکی‌ها و برخی از مواد غذایی به صورت پنهانی برای وعده‌های دلخواه
 • مصرف غذای بیش از حد

چه عوارضی پرخوری در کودکان به همراه دارد؟

واضح‌ترین مشکلی که پرخوری در کودکان ایجاد می‌کند چاقی و به هم خوردن تناسب اندام آنها است. اما این مورد تمام آسیبی نیست که وجود دارد. عوارض جدی از جمله موارد زیر اغلب کودک پرخور را تهدید می‌کنند:

 • افزایش خطر احتمال ابتلا به دیابت
 • مبتلا شدن به بیماریهای قلبی و عروقی
 • افزایش کلسترول خون
 • افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان
 • ابتلا به اختلالات گوارشی
 • ابتلا به آسم و حتی آپنه خواب
 • جمع‌گریزی و به مرور ابتلا به افسردگی
 • افزایش فشار خون

درمان پرخوری در کودکان چگونه است؟

درمان پرخوری در کودکان

با توجه به عوارض جدی که پرخوری در کودکان به همراه دارد، نیاز است تا راهکارهای درمانی، کنترلی و پیشگیرانه‌ای را خانواده‌ها انجام دهند. البته با توجه به اینکه دلایل مختلفی ممکن است سبب این موضوع شوند، لازم است با تشخیص درست توسط پزشک راهکارهای درمانی را پیش گرفت. اما معمولا راهکارهای درمانی نتیجه موثری را به همراه دارند که باید آنها را به دقت انجام داد. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل موارد زیر شوند:

 • تمرین دادن کودک برای کنترل استرس با راهکارهایی مانند یوگا، بازی فکری، مدیتیشن و نفس عمیق
 • پیش گرفتن یک برنامه غذایی منظم می‌تواند پرخوری در کودکان را تا حد به سزایی کنترل کند
 • توجه به مصرف میان وعده‌ها برای کودکان سبب پیشگیری از گرسنگی بیش از حد آنها می‌شود که از پرخوری شدید آنها جلوگیری خواهد شد
 • حذف نکردن هیچ یک از وعده‌های غذایی نکته مهمی است که باید برای تغذیه کودکان در نظر داشت
 • هیچ محدودیت جدی تغذیه‌ای برای کودکان نباید در نظر داشت و آنها را نسبت به هیچ ماده غذایی مفیدی نباید محدود کرد؛ فقط باید متعادل خوردن را به آنها تمرین داد
 • ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند کالری دریافتی اضافی را بسوزاند که بر اثر پرخوری در کودکان دریافت شده است و حتی به بهبود استرس و شرایط روحی آنها نیز کمک خواهد کرد

نکات پایانی

نکات بیان شده در مورد پرخوری در کودکان را باید جدی رفت و برای پیشگیری از ادامه‌دار شدن و عوارض جدی‌تر آن لازم است از متخصصین مشاوره دریافت کرد. از راهکارهای خودسرانه و توصیه شده توسط دیگران برای کنترل این حالات باید پرهیز کرد. زیرا شرایط هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و تشخیص این موضوع تنها توسط پزشک ممکن می‌شود.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید