رژیم غذایی برای کبد چرب می‌تواند تا حد بالایی بر کنترل و بهبود این بیماری تاثیرگذار باشد. اما نکات بسیار مهم و دقیقی برای این رژیم نیاز است. به همین منظور در این متن مطالبی جامع در این رابطه را گردآوری کرده‌ایم که می‌تواند تاثیر به سزایی به همراه داشته باشد. با ما همراه باشید.

ضرورت برنامه و رژیم غذایی برای کبد چرب

کبد وظایف متعددی را برای بدن به همراه دارد. خون بعد از مسیر گوارش به کبد می‌رسد و چربی و پروتئین را تولید می‌کند. پس در برنامه غذایی وقتی چربی بیش از اندازه باشد به اولین قسمتی که آسیب می‌زند، کبد است. این آسیب یک مرتبه بروز داده نمی‌شود و به مرور زمان عوارض متعددی را نشان می‌دهد.

تغذیه سالم برای کبد چرب

ضمن تغذیه موارد دیگری از قبیل عدم فعالیت بدنی، مصرف نامتعادل نوشیدنی‌های الکلی، ابتلا به قند خون بالا، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا عواملی برای ایجاد کبد چرب هستند. اما چاقی و تغذیه غیر اصولی در میان سایر موارد تاثیر بیشتری را می‌توانند داشته باشند.

از این رو علاوه بر اینکه با رژیم اصولی می‌توان به کاهش عوارض ناشی از کبد چرب پرداخت، به پیشگیری از ابتلا به این بیماری یا بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌توان پرداخت. رژیمی که توسط متخصصین برای بهبود علائم کبد چرب تنظیم می‌شود روندی اصولی برای کاهش عوارض و به مرور زمان درمان را ایجاد خواهد کرد.

رژیم غذایی برای کبد چرب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

بسیاری از رژیم‌های غذایی که توسط متخصصین تنظیم می‌شوند، بیشتر سعی خود را بر اصلاح سبک تغذیه خواهند داشت. یعنی با روندی درست از تغذیه علاوه بر اینکه به بهبود بیماری و کنترل برخی از مشکلات فیزیکی می‌پردازند، وزن را متعادل نگه می‌دارد. یعنی اگر فردی نیاز به کاهش وزن داشته باشد با توجه به بیماری‌های بدن او رژیمی اصولی و دقیق تنظیم خواهد شد.

تغذیه برای درمان کبد چرب

اما رژیمی که برای مبتلایان به کبد چرب تنظیم می‌شود اغلب باید نکات زیر را در نظر داشته باشد:

 • در این رژیم باید از مواد غذایی آبپز و بخارپز یا حتی کبابی به جای مواد غذایی سرخ کردنی استفاده شود
 • روغن‌های مضر در این رژیم باید جای خود را به روغن‌های مفید دهند؛ روغن زیتون یا روغن ماهی به جای روغن‌های صنعتی
 • خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مضر حاوی قند و فروکتوز در این رژیم باید حذف شوند
 • مصرف یخ در این رژیم جایی ندارد؛ زیرا آسیب جدی را برای کبد به همراه دارد
 • جایگزین مواد غذایی بدون چربی به جای مواد غذایی پرچرب؛ استفاده متعادل از لبنیات و گوشت‌های کم‌چرب
 • نوشیدنی‌های الکلی باید از این رژیم‌ها حذف شوند
 • غذاهای فست فود، چرب و شور در این رژیم هیچ جایگاهی ندارند
 • مواد غذایی سرشار از امگا 3 در منابع غذایی گیاهی یا حیوانی بسیار مفید برای کاهش التهابات کبدی و بسیاری از بیماری‌های ناشی از افزایش کلسترول بد هستند
 • رژیم سخت برای روند بهبود مشکلات کبدی نباید وجود داشته باشد

برنامه و رژیم غذایی برای کبد چرب اگر توسط متخصصین تغذیه تنظیم شود، می‌تواند عوارض جدی این بیماری را کاهش دهد. مصرف متعادل انواع میوه و سبزیجات، انواع آجیل و مغزها، چربی‌های مفید و مصرف متعادل کربوهیدرات، مصرف پروتئین و انواع ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن به بهبود بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند. کیفیت عمر مطلوب با تغذیه متعادل ممکن می‌شود.

چه مواد غذایی برای کبد چرب مفید هستند؟

در بین تمام ممنوعیت‌هایی که وجود دارد، تاکید بر مصرف برخی از مواد غذایی به بهبود کبد چرب می‌انجامد. پزشک متخصص تغذیه با شناخت تمام مواد غذایی مفید و مضر برای کبد چرب، روندی اصولی برای بهبود و کنترل آن در کنار وزن متعادل را تنظیم می‌کند. بهتر است از راهکارهای خودسرانه و غیر علمی برای این منظور جدا پرهیز شود.

مواد غذایی مفید برای کبد

رژیمی که نه آنقدر سختگیرانه باشد که فرد از روند تغذیه‌ای دلسرد شود و نه آنقدر زیاده خواری و غیر اصولی باشد که علاوه بر بی اثر بودن به تشدید مشکلات کبد نیز منجر شود. این شرایط را تنها متخصصین تغذیه با در نظر گرفتن شرایط فردی می‌توانند ایجاد کنند. مواد غذایی زیر برای مبتلایان به کبد چرب بسیار مفید هستند اما باید اعتدال در مصرف آنها نیز رعایت شود:

 • انواع میوه و سبزیجات؛ در واقع هر ماده غذایی فیبری که میوه و سبزیجات بهترین آنها هستند
 • مصرف بهینه و متعادل از چربی‌های اشباع نشده که روغن زیتون و روغن ماهی یا امگا 3 بهترین آنها هستند
 • استفاده از غلات کامل و سبوس‌دار برای این منظور بسیار مفید است
 • لبنیات کم چرب
 • کاهش مصرف پروتئین حیوانی سنگین مانند گوشت شتر، گاو و گوساله و جایگزینی آنها با گوشت‌های کم چرب مانند گوشت بلدرچین
 • استفاده از مغزها مانند پسته، فندق و بادام برای بهبود این بیماری بسیار مفید است
 • استفاده از عرقیجات طبیعی مانند عرق شاتره و عرق کاسنی به بهبود التهابات کبدی کمک می‌کند
 • اعتدال در مصرف تمام مواد غذایی

مقدار متعادل این مواد تاثیر مطلوبی دارند اما بهتر است از یک پزشک برای مقدار مورد نیاز روزانه و با در نظر گرفتن شرایط مشورت گرفت و از اقدامات خودسرانه پرهیز کرد.

نکات پایانی

در این متن به بررسی بهترین روند برای رژیم غذایی برای کبد چرب پرداختیم. روند اصولی تغذیه‌ای علاوه بر اینکه به بهبود بیماری‌ها کمک می‌کند، از ابتلا به آنها نیز پیشگیری خواهد کرد. از پیش گرفتن راهکارهای غیر اصولی و رژیم‌های غذایی غیر علمی به ویژه بیماران، باید اجتناب کنند و مصرف متعادل مواد غذایی سالم را توسط رژیم تخصصی پیش گیرند.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید