ورزش در بارداری می تواند به خانم های باردار کمک کند تا تناسب اندام قبل از بارداری خود را حفظ کنند. همچنین تحرک و ورزش کردن در این دوران زایمان را برای آن ها بسیار آسان خواهد کرد.

مادران باردار باید این را به خاطر داشته باشتن فعال بودن در این دوران مهم برای خودشان و جنین بسیار مفید است. در نتیجه بهتر است از همین حالا تصور آن که در بارداری فقط باید استراحت کنند را از سر خارج کنند. 

البته به خاطر داشته باشید تحرک و ورزش کردن در زمان بارداری تنها هنگامی بسیار مفید است که پزشک تحرک را برای آن ها منع نکرده باشد. در غیر این صورت بارداری یک فرصت عالی برای خانم های است که عادت به ورزش کردن پیدا کنند.

فواید ورزش در بارداری

ورزش در بارداری برای مادران و سلامت جنین بسیار مفید است. فعالیت بدنی منظم می تواند به مادران باردار کمک کند تا در دوران بارداری از نظر جسمی و روحی احساس بسیار بهتری داشته باشند. تحرک در این دوران باعث موارد بهبود موارد زیر می شود.

 1. حفظ و بهبود تناسب اندام
 2. کمک به خواب بهتر
 3. بالا رفتن استاندارد وزن
 4. بهبود خلق و خود
 5. افزایش سطح انرژی
 6. کمک به مدیریت استرس
 7. کاهش کمردرد
 8. کاهش یبوست، نفخ و تورم
 9. جلوگیری از اضافه وزن
 10. ریسک کمتر دیابت بارداری
 11. کاهش خطر سزارین
 12. ریسک پایین ابتلا به پره اکلامپسی

آیا ورزش و تحرک در بارداری خطرناک است؟

چه زمانی ورزش در بارداری خطرناک است

اگر سالم باشید و بارداری بدون عارضه داشته باشید ورزش در بارداری برای بی خطر است. بهتر است مادران باردار حداقل 2 ساعت و نیم در هفته ورزش منظم داشته باشند. برای رسیدن به این عدد تنها کافیست روزی نیم ساعت ورزش کنند.

اگر قبل از بارداری به طور منظم ورزش نمی کردید ایمن‌ترین کار این است که با ورزش سبک شروع کنید و با سرعتی که برای شما راحت است، به تمرینات متوسط ​​برسید.

اگر رسیدن به ۲ ساعت و نیم ورزش توصیه شده در هفته برایتان سخت است انجام فعالیت بدنی در جلسات کوتاه در طول روز به شما کمک می کند. به یاد داشته باشید که هر گونه فعالیت بدنی بهتر از عدم انجام آن است.

چه زمانی ورزش در بارداری خطرناک است؟

اگرچه ورزش در بارداری به طور کلی برای مادر و کودک مفید است، اما پزشک ممکن است به خانم های باردار توصیه کند در موارد زیر ورزش نکنند.

 • برخی از انواع بیماری های قلبی و ریوی
 • پره اکلامپسی یا فشار خون بالا که برای اولین بار در دوران بارداری ایجاد می شود
 • مشکلات دهانه رحم
 • خونریزی واژینال مداوم در سه ماهه دوم یا سوم
 • مشکلات جفت

همچنین اگر هر یک از این عوارض را خانم های باردار داشته باشند ورزش در دوران بارداری بدون شک برای آن ها بسیار خطرناک است.

 • زایمان زودرس در دوران بارداری فعلی
 • حاملگی چند قلو در معرض خطر زایمان زودرس
 • پارگی زودرس غشاها
 • کم خونی شدید

ورزش های مناسب در بارداری

ورزش های مناسب در بارداری

برای تحرک و ورزش در بارداری بهترین انتخاب برای خانم هایی که عادت به ورزش کردن دارند یا فعالیت بدنی برای آن ها مجاز است خوب است خوب است که ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی داشته باشند. چرا که ترکیب این دو روی قسمت های مختلف بدن شما کار می کند.

پیاده روی و ورزش در بارداری

پیاده روی یکی از بهترین و ایمن ترین ورزش در بارداری است. چرا که تمام بدن را ورزش می دهد. همچنین در هر زمان و هر مکان می توانید راه بروید.

ورزش هوازی

ورزش های هوازی که وزن بدن را پشتیبانی می کنند. ورزش در بارداری همچنین در اواخر ماه های بارداری ورزش های هوازی با دستگاه بسیار خانم ها خوب است.

این شامل دوچرخه سواری ثابت، شنا و ایروبیک آبی بارداری است. ورزش‌های مبتنی بر آب نیز می‌توانند به تسکین دردهای بارداری کمک کنند. چرا که آب از کل بدن پشتیبانی می‌کند.

نکته: اگر قبل از بارداری به طور منظم به این روش ورزش می کردید، انجام بسیاری از فعالیت های هوازی دیگر بی خطر است. آن ها می توانند شامل دویدن و کلاس های ورزشی کم ضربه باشند.

ورزش های قدرتی

تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری مانند یوگای بارداری یا پیلاتس با مربی ماهر در دوران بارداری بی خطر هستند. به خاطر داشته باشید هنگام ورزش در بارداری از دراز کشیدن به پشت خودداری کنید.

اگر خانم ها قبل از بارداری تمرینات قدرتی را با استفاده از وزنه‌های آزاد یا دستگاه‌های وزنه‌برداری انجام می دادند معمولاً ادامه دادن به آن بی‌خطر است.

ورزش در بارداری که باید از آن ها اجتناب کرد

در زمان بارداری وزن، لگن، مفاصل، گردش خون و حتی تنفس مادر باردار تغییر می کند. برخی از این تغییرات در اوایل بارداری اتفاق می افتد. البته این امکان هم وجود دارد این تغییرات به اندازه ای کنم باشد که تا اواخر بارداری متوجه آن ها نشوید.

اما باید به این نکته مهم اشاره کنیم این تغییرات در برخی مواقع می تواند ورزش در بارداری را برای شما و کودکتان ناامن کند. معمولاً بهتر است از فعالیت های بدنی با موارد زیر اجتناب کنید:

 • ضربه زیاد به مفاصل شما در اثر پریدن یا تغییرات ناگهانی جهت و موقعیت به عنوان مثال تنیس، بسکتبال
 • خطر ضربه خوردن به معده به عنوان مثال فوتبال، هاکی، بسکتبال، بوکس یا سایر ورزش های تماسی
 • خطر بالای زمین خوردن به عنوان مثال دوچرخه سواری، اسکی، اسب سواری و برخی از اشکال ژیمناستیک
 • استفاده از وزنه های سنگین

نکات مهم برای ورزش در بارداری

نکات مهم برای ورزش در بارداری

هنگام ورزش در بارداری به خاطر داشته باشید بدن خود را کاملا هیدراته نگه دارید. چرا که کمبود آب موجب به خطر افتادن سلامت شما و کودکتان می شود. 

همچنین از فعالیت‌های فیزیکی که شما را در معرض خطر گرمازدگی قرار می‌دهند، مانند یوگا داغ یا پیلاتس داغ اجتناب کنید. همچنین باید از رفتن به مکان هایی مانند سونا اجتناب کنید

در آخر:

ورزش در بارداری موجب بهبود سلامت مادر و جنین می شود. فعالیت و تحرک نظم می تواند به مادران باردار کمک کند تا با تغییرات فیزیکی دوران بارداری کنار بیایند.

برای چالش های پیش رو بهتر است مادران باردار برای خود هدف و انگیزه ایجاد کند. البته به خاطر داشته باشید قبل از ورزش حتما با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

منبع:

Raisingchildren
mayoclinic

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید