درمان لاغری چه راهی دارد؟ بررسی 8 علت مهم لاغری افراطی

درمان لاغری

درمان لاغری همانقدر که درمان اضافه وزن و چاقی مهم است، نکات مهمی را نیاز دارد تا بتوان آنرا رفع کرد. دلایل مختلفی سبب لاغری می شوند و گاهی با برطرف کردن آنها می توان به وزن دلخواه و مطلوب دست یافت. البته در پی آن رژیم غذایی و فعالیت بدنی نیز می تواند زیبایی اندام را برای فرد در پی داشته باشد. با ادامه متن همراه باشید تا نکات مهمتری را برایتان بیان کنید.

چه موقع یک فرد را لاغر می نامیم؟

درمان لاغری تقریبا به همان مقدار سخت است که درمان چاقی سخت است و در بالا بردن کیفیت زندگی تاثیر به سزایی دارد. در ابتدا بهتر است که تعریفی ساده از لاغری را برایتان بیان کنیم. انرژی مورد نیاز بدن توسط غذاهایی که می خوریم تامین می شود. اگر این انرژی به اندازه مصرف مورد نظر بدن باشد فرد تناسب اندام دارد یعنی نه چاق است و نه لاغر است.

راه درمان لاغری

حالا اگر انرژی که توسط غذاها به بدن می رسد بیشتر از نیاز بدن باشد، در جای جای بدن به صورت چربی برای مواقع قحطی ذخیره می شود. در این صورت فرد به چاقی و اضافه وزن دچار است. حالا اگر انرژی که غذاها به بدن می رسانند از مقدار نیاز بدن کمتر باشد، فرد دچار لاغری می شود.

در مواردی که لاغری مزمن ایجاد شود، سوء تغذیه نیز به آن گفته می شود. این موضوع می تواند پس از مدتی مشکلات جدی مانند از دست دادن سلامت دندان ها و حتی بسیاری از ارگان های حیاتی بدن را به همراه داشته باشد که بهتر است برای پیشگیری از این منظور هر چه سریعتر با کمک متخصصان در این زمینه راهکارهای درمانی را پیش گرفت.

لاغری چه دلایلی دارد؟

لاغری دلایل مختلفی دارد که اغلب می توان با فهمیدن منبع آن به درمان لاغری پرداخت. در ادامه به بررسی مهمترین علت های اصلی لاغری اشاره خواهیم کرد تا بتوان راه حل مناسبی برای درمان در نظر گرفت. با ادامه متن همراه ما باشید.

1.فعالیت بیش از حد بدن

افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند و در مشاغل سخت مشغول به کار هستند مانند کارگران ساختمانی، معدنکاران، کشاورزان و … که در شغل خود به فعالیت شدید می پردازند و انرژی مورد نیاز برای انجام این گونه فعالیت ها به آنها نمی رسد، مقدار قابل ملاحظه ای از وزن خود را از دست می دهند.

درمان کردن لاغری

2.مسائل روحی روانی مانند استرس، اضطراب و افسردگی

یکی دیگر از تاثیرگذارترین مسائلی که می تواند باعث لاغری شود، ابتلا به افسردگی و بیماری های روحی است. برخی افراد که به این بیماری دچار هستند، اشتها برای میل کردن غذا را ندارند. البته برخی از این افراد نیز وقتی حمله های افسردگی آنان را فرا میگیرد به پرخوری روی می آورند ولی همچنان می توان عنوان کرد که افسردگی می تواند به عنوان دلیلی برای بروز لاغری در برخی افراد شود.

درمان افسردگی و لاغری

3.بیماری ها و اختلالات مربوط به دستگاه گوارش

برخی بیماری های گوارشی می توانند عاملی برای بروز لاغری باشند، بیماری هایی مانند سندروم روده تحریک پذیر اسهالی، کولیت روده و انگل روده نیز می تواند در لاغری ایجاد کند که با رفع عامل ایجاد کننده، فرد به وزن نرمال خود بازمی گردد. به همین منظور بهتر است بدن فرد طبق تجویز پزشک مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته و راهکار درمانی را پزشک مشخص کند.

4. ابتلا به کم خونی

در بین کودکان و بانوان کم خونی شایع است که بیشتر در بین کودکان باعث بروز لاغری می شود. کم خونی با کاهش اشتها ارتباط مستقیم دارد و با کم شدن اشتها و کم شدن تغذیه، کاهش وزن و در نهایت لاغری به وجود می آید.

5.ابتلا به بیماری های متابولیک

برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت و پرکاری تیروئید نیز از عوامل بروز لاغری هستند که معمولا درمان های دارویی آنها در دسترس است و با درمان بیماری، علائم آن که لاغری نیز جزء آنها است نیز از بین می رود.

6. شرایط آب و هوایی و تغییر آن؛ گاهی برای درمان لاغری باید آنرا تغییر داد

ممکن است در ابتدا بین آب و هوا و چاقی یا لاغری ارتباطی دیده نشود ولی این ارتباط وجود دارد. در مناطق با دمای پایین معمولا در افراد اشتها بیشتر است نسبت به کسانی که در مناطق با دمای بیشتر زندگی می کنند. همینطور در زمان تغییر فصل های سال نیز این پدیده دیده می شود. در زمستان معمولا افراد با اضافه وزن و در تابستان با کاهش وزن روبرو می شوند. می توان گفت افراد لاغر در مناطق گرمسیر تعداد بیشتری نسبت به مناطق سردسیر دارند.

راه درمان های لاغری

7.ابتلا به برخی از بیماری های مزمن

برخی بیماری های مزمن که متابولیسم بدن را دچار اختلال می کنند مانند سرطان و سل می توانند سبب لاغری مزمن در افراد مبتلا شوند. این لاغری با درمان بیماری ها درمان می شود. بهترین راه این است که با مشاوره از یک متخصص تغذیه، رژیمی اصولی برای درمان لاغری را دریافت کرد. رژیم های غیر اصولی به ویژه برای افرادی که از بیماری خاصی رنج می برند، آسیب های جبران ناپذیری را ممکن است ایجاد کند.

8.رژیم های لاغری نادرست و سخت

رو آوردن به رژیم های لاغری سخت گیرانه سبب می شود تا در طی آن آسیب های جدی به بدن فرد وارد شود که کمترین آنها لاغری مفرط است. توصیه می شود برای دریافت رژیم لاغری و یا چاقی به متخصص تغذیه مراجعه شود تا رژیمی تخصصی برای خود فرد بر اساس ویژگی های فیزیکی تنظیم شود.

کمبود وزن چه آسیب هایی را برای فرد به همراه دارد؟

یک شاخص به نام شاخص توده بدنی یا BMI وجود دارد که بر اساس آن فرد می تواند متوجه اضافه وزن، وزن نرمال یا کمبود وزن خود شود. اگر اضافه وزن داریم ( BMI بالاتر از 29.9) بهتر است از رژیم های لاغری استفاده کنیم و اگر دارای وزن نرمال هستیم (BMI بین 29.9 و 18.5) بهتر است به روشی که تا به حال با آن زندگی کردیم، پایبند باشیم ولی اگر دچار کمبود وزن هستیم (BMI کمتر از 18.5) بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده و مشکل خود را با او در میان بگذاریم.

عوارض و درمان لاغری

حالا نکته مهم این است که بدانیم چرا کمبود وزن داشتن بد است؟ چرا افراد لاغر برای رسیدن به وزن متناسب باید تلاش کنند؟ 

 • لاغر بودن باعث ایجاد اختلال در متابولیسم بدن می شود و در بسیاری از افراد به ویژه خانم ها می تواند باعث ناباروری شود.
 • ظاهر فیزیکی بدن افراد را زشت می کند و باعث اعتماد به نفس بسیار پایین برای فرد خواهد شد.
 • لاغری در مردان نیز می تواند به دلیل پایین بودن سطح هورمون تستوسترون، باعث ناباروری یا باروری سخت شود.
 • لاغری می تواند باعث سقط جنین در زنان شود که به دلیل پایین بود سطح هورمون های زنانه و ضعیف بودن بدن است.
 • لاغری باعث ضعف سیستم ایمنی می شود و بدن را مستعد بیماری می کند.
 • افرادی که لاغر هستند بسیار بیشتر از کسانی که در وزن طبیعی هستند دچار پوکی استخوان می شوند.
 • لاغری می تواند به کم خونی بیانجامد و کم خونی نیز بی حالی، ضعف و خستگی را برای فرد در پی خواهد داشت.

چرا چاق نمی شویم؟

در ابتدا دلایلی را که به نوعی سبب کاهش وزن و لاغری بای افراد می شوند را برایتان بیان کردیم. در ادامه دلایلی را ارائه خواهیم کرد که با توجه به آنها افراد نمی توانند چاق شوند و به نوعی مانعی برای بالا رفتن وزن محسوب می شوند. در ادامه با ما همراه باشید.

 • اگر ورزش هوازی زیادی انجام می دهید پس انتظار نداشته باشید چاق شوید. ورزش های هوازی باعث سوختن کالری می شوند و برای کاهش وزن بسیار مناسب هستند، ولی اگر خیلی لاغر هستید ورزش های هوازی سخت را کنار بگذارید و تنها به پیاده روی یا ورزش های قدرتی برای عضله سازی بپردازید.
 • اگر ورزش های سنگین می کنید پس لاغری را در نظر بگیرید. درست است که ورزش کردن خوب است و راه مناسبی برای کاهش وزن است ولی می تواند لاغری مفرط را نیز به دنبال داشته باشد که به اندازه چاقی خطرناک است.
 • اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید لاغر بودن یک امر عادی برایتان محسوب می شود.. به اندازه کافی غذا نخوردن، به هر دلیلی می تواند به لاغری مفرط بیانجامد که از چاق بودن بیشتر برای بدن مضر است. نرسیدن مواد مغذی به اندازه کافی به بدن در کسانی که به اندازه کافی غذا نمی خورند و لاغر هستند از بزرگترین مشکلات است.

درمان برای لاغری

 • بسیاری از افراد از غذای سالم و مغذی استفاده نمی کنند و به همین دلیل است که لاغر هستند. عدم استفاده از انواع مواد غذایی برای دریافت ویتامین ها و مواد مغذی می تواند مشکلات متعددی را به دنبال داشته باشد.
 • برخی افراد به دلیل شغلی که دارند خود را لاغر نگه می دارند، برخی از مدل های لباس و بازیگران برای اینکه در شغل خود موفق باشند و درآمد بیشتری داشته باشند؛ خود را لاغر نگه می دارند. برخی از ورزشکاران که باید در یک محدوده وزنی باشند تا بتوانند به رقابت بپردازند مانند کشتی گیران، کاراته کاران و … نیز همیشه خود را لاغرتر از وزنی که بدن آنها باید داشته باشد، نگه می دارند.

درمان لاغری در اثر بی اشتهایی

درمان لاغری با افزایش اشتها برای کسانی که از بی اشتهایی و میل نداشتن به غذا، لاغر هستند؛ جوابگو است. اگر دلیل لاغری مربوط به بی اشتهایی نباشد پس درمان آن با قرار دادن غذاهای زیاد کننده اشتها و یا استفاده از دارو هایی که اشتها را زیاد می کنند؛ اشتباه است. در ادامه به بررسی و درمان لاغری برای افرادی که بی اشتها هستند می پردازیم اما باید راه درمان لاغری را از متخصص در این زمینه دریافت کرد. زیرا همانطور که اشاره شد شرایط بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است و نیاز های درمانی متفاوت لازم است در نظر گرفته شوند.

1.بهتر است 3 وعده اصلی غذایی به طور کامل میل شود. ناهار را جزء وعده های پر کالری و مفصل قرار دهید. بین غذا آب و مایعات ننوشید چون حجم معده را پر می کند و برای شما سریعا احساس سیری را در پی خواهد داشت.

2.به ورزش سبک روی بیاورید. ورزش کردن باعث می شود کالری بسوزانید و احساس گرسنگی به سراغ شما بیاید. در این لحظه یا بین ورزش باید به خوردن غذاهای پرکالری روی بیاورید.

3.از میان وعده های مغذی مانند انواع آجیل، شیر، میوه، اسموتی میوه و بستنی استفاده کنید. کیفیت میان وعده ها از کمیت آنها مهم تر است. سالم بودن این میان وعده ها نیز مهم است پس از نوشیدنی های سرشار از قند مانند نوشابه های گازدار و دلستر استفاده نکنید.

تغذیه برای درمان لاغری

درمان لاغری در اثر کم خونی

بی اشتهایی می تواند به دلیل کم خونی ایجاد شود. این پدیده بیشتر در کودکان دیده می شوند و امکان اینکه در بزرگسالان به خصوص زنان نیز ایجاد شود کم نیست. کم خونی می تواند باعث خستگی، سستی و ضعف شود و در بسیاری از موارد نیز با بی اشتهایی همراه است. برای درمان لاغری ناشی از بی اشتهایی در رابطه با کم خونی باید از دارو هایی که برای درمان کم خونی استفاده می شود، بهره برد. اما لازم است که این کار طبق تجویز پزشک باشد.

راه های دیگری برای درمان و کنترل کم خونی و درمان لاغری ناشی از آن نیز وجود دارد که به خوردن غذاهایی که به بهبود کم خونی منجر می شود، خلاصه خواهد شد. گوشت قرمز، انواع مغزها، بسیار از میوه ها مانند خرما، انگور، توت، انجیر و … به طور طبیعی باعث بالا رفتن مقدار آهن در بدن می شوند و کم خونی را جبران می کنند.

استفاده از مواد طبیعی ممکن است کمی دیرتر از داروهای شیمیایی مانند اسید فولیک، کم خونی را جبران کند ولی دوام این جبران با استفاده از مواد غذایی و طبیعی برای فرد بیشتر خواهد بود.

درمان لاغری بر اثر سوخت و ساز بالا

سوخت و ساز بالای بدن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که دو مورد از آنها در این بخش مورد بحث است. سوخت و ساز بالای بدن به دلیل فعالیت بدنی زیاد و یا پرکاری تیروئید ممکن است ایجاد شود.

درمان لاغری با تنظیم متابولیسم

1.درمان پرکاری تیروئید معمولا با استفاده از دارو های شیمیایی که پزشکان تجویز می کنند و یا رژیم درمانی برطرف می شود که اغلب در پی آن لاغری نیز درمان خواهد شد.

2.در رابطه با درمان لاغری در اثر فعالیت بدنی زیاد با رژیم درمانی و تغذیه مناسب و کم کردن فعالیت های بدنی روزانه نیز به راحتی قابل رفع خواهد بود. البته بهتر است برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه کرده و راه درست را برای کنترل و درمان پیش گرفت.

داروهای چاقی برای درمان لاغری بد است یا خوب؟

امروزه داروهای بسیاری برای درمان لاغری و چاق شدن وجود دارد. عملکرد این دارو ها بر اساس تغییر در چگونگی ذخیره و مصرف گلوکز در بدن، بالا بردن مقدار آب در بدن، کند کردن سوخت و ساز، تغییر در میزان هورمون های بدن، افزایش اشتها، تنگی نفس و کاهش فعالیت های روزانه صورت میگیرد.

معمولا چاقی به وجود آمده در اثر این نوع داروها قابل بازگشت است و فرد با قطع مصرف آنها به لاغری سابق باز می گردد. البته داروهایی که به درمان عامل ایجاد لاغری می پردازند و سبب بالا رفتن وزن می شوند، طبق تجویز پزشک، تا اتمام دوره درمان به افزایش وزن ماندگار منجر خواهند شد.

بسیاری از داروها که برای درمان برخی بیماری ها به کار می روند با عوارضی مانند چاقی همراه هستند که امروزه از برخی از آنها برای درمان لاغری استفاده می شود که بسیار خطرناک است و با عوارضی جدی برای بدن همراه هستند.

داروهای درمانی برای لاغری

عوارضی مانند ابتلا به بیماری های قلبی، مشکلات دستگاه گوارش، ناباروری و بسیاری بیماری های دیگر که درمان آنها می تواند از درمان لاغری سخت تر و پر هزینه تر باشد.

داروهایی که از عوارض آنها چاقی است می توان به قرص های دیابت، انسولین، داروهای کاهنده فشارخون، داروهای کورتونی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد حساسیت، داروهای ضد تشنج و میگرن، داروهای ضد بارداری و داروهای هورمونی مانند استروژن ها اشاره کرد که باعث افزایش وزن و چاقی می شوند.

عوارض داروهای چاقی با قطع مصرف آنها برطرف می شود. ولی بهتر است اگر از این داروها برای چاقی و اضافه وزن استفاده می کنید، خطرات آن را جدی گرفته و تا جای ممکن از مصرف آنها پرهیز کنید. برای درمان لاغری بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده تا اصولی صحیح را پیش رویتان قرار دهد.

نکات پایانی

در این متن به نکات مهمی در مورد درمان لاغری پرداختیم. عوارض متعددی را کمبود وزن و لاغری به همراه دارد که بهتر است برای در امان ماندن از آنها از رژیم غذایی اصولی در کنار رعایت نکاتی مانند خواب و استراحت کافی، کنترل استرس، مصرف غذاهای سالم و همینطور درمان بیماری‌های زمینه ای طبق تجویز پزشک پرداخت.

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

رژیم افزایش وزنرژیم غذایی

امکان ارسال نظر وجود ندارد.