درمان لاغری با چه روشی امکان پذیر است؟نوشته شده توسط آخرین بروز رسانی مرداد 7, 1398

درمان لاغری

تعریف لاغری

درمان لاغری به اندازه مانند درمان چاقی مهم است و در بالا بردن کیفیت زندگی تاثیر گذار است.  در ابتدا لازم می دانم که تعریفی ساده از لاغری عرض کنم. انرژی مورد نیاز بدن توسط غذاهایی که می خوریم تامین می شود. اگر این انرژی به اندازه مصرف مورد نظر بدن باشد فرد تناسب اندام دارد یعنی نه چاق است و نه لاغر است. حالا اگر انرژی که توسط غذاها به بدن می رسد بیشتر از نیاز بدن باشد، در جای جای بدن به صورت چربی برای مواقع قحطی ذخیره می شود. در این صورت فرد به چاقی و اضافه وزن دچار است. حالا اگر انرژی که غذاها به بدن می رسانند از مقدار نیاز بدن کمتر باشد، فرد دچار لاغری می شود. به حالت مزمن لاغری، سوء تغذیه هم گفته می شود.

دلایل لاغری

لاغری دلایل مختلفی دارد که با فهمیدن منبع آن به درمان لاغری پرداخت. در زیر به چند تا از علت های اصلی لاغری اشاره ای مختصر می کنیم. به خواندن ادامه دهید.

فعالیت بیش از حد بدن

افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند و در شغال سخت مشغول به کار هستند مانند کارگران ساختمانی، معدنکاران، کشاورزان و … که در شغل خود از به فعالیت شدید می پردازند و انرژی مورد نیاز برای انجام این گونه فعالیت ها به آنها نمی رسد، دچار لاغری می شوند.

درمان لاغری

اضطراب، افسردگی و مسائل روحی روانی

یکی دیگر از مسائلی که می تواند باعث لاغری شود، افسردگی و بیماری های روحی است. برخی افراد که به این بیماری دچار هستند، اشتها برای میل کردن غذا را ندارند. البته برخی از این افراد هم وقتی حمله های افسردگی آنان را فرا میگیرد به پرخوری روی می آورند ولی همچنان می توان عنوان کرد که افسردگی می تواند باعث بروز لاغری شود.

درمان لاغری

اختلال در دستگاه گوارش و بیماری های آن

برخی بیماری های گوارشی می توانند عاملی برای بروز لاغری باشند، بیماری هایی مانند سندروم روده تحریک پذیر اسهالی، کولیت روده و انگل روده هم می تواند در لاغری ایجاد کند که با رفع عامل ایجاد کننده، فرد به وزن نرمال خود بازمی گردد.

کم خونی

در بین کودکان و بانوان کم خونی شایع است که بیشتر در بین کودکان باعث بروز لاغری می شود. کم خونی با کاهش اشتها ارتباط مستقیم دارد و با کم شدن اشتها و کم شدن تغذیه، کاهش وزن و در نهایت لاغری به وجود می آید.

بیماری های متابولیک

برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت و پرکاری تیروئید هم از عوامل بروز لاغری هستند که معمولا درمان های دارویی آنها در دسترس است و با درمان بیماری، علائم آن که لاغری هم جزء آنها است هم از بین می رود.

آب و هوا

ممکن است در ابتدا بین آب و هوا و چاقی یا لاغری ارتباطی دیده نشود ولی این ارتباط وجود دارد. در مناطق با دمای پایین معمولا در افراد اشتها بیشتر است نسبت به کسانی که در مناطق با دمای بیشتر زندگی می کنند. همینطور در فصل های سال هم این پدیده دیده می شود. در زمستان معمولا افراد با اضافه وزن و در تابستان با کاهش وزن روبرو می شوند. می توان گفت که افرادی که در آب و هوای بسیار گرم زندگی می کنند، لاغری در آنها بیشتر دیده می شود.

درمان لاغری

بیماری های مزمن

برخی بیماری های مزمن که متابولیسم بدن را دچار اختلال می کنند مانند سرطان و سل هم می توانند سبب لاغری افراد شوند. این لاغری با درمان بیماری ها درمان می شود. بهتر است برای درمان لاغری به متخصص تغذیه مراجعه کنید و از مشاوره او بهره مند شوید.

رژیم های لاغری سخت

بسیار از افراد به رژیم های لاغری روی می آورند و در طی آن آسیب های جدی به بدن خود وارد می کنند که کمترین آنها لاغر مفرط است. توصیه می شود برای دریافت رژیم لاغری و یا چاقی به متخصص تغذیه مراجعه کنید.

چرا کمبود وزن بد است؟

یک شاخص به نام شاخص توده بدنی یا BMI وجود دارد که بر اساس آن فرد می تواند بفهمد که اضافه وزن دارد، در وزن طبیعی است یا کمبود وزن دارد. اگر اضافه وزن داریم ( BMI بالاتر از 29.9) بهتر است از رژیم های لاغری استفاده کنیم و اگر دارای وزن نرمال هستیم (BMI بین 29.9 و 18.5) بهتر است به روشی که تا به حال با آن زندگی کردیم، پایبند باشید ولی اگر دچار کمبود وزن هستید (BMI کمتر از 18.5) هم بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید و مشکل خود را با او در میان بگذارید. حالا چرا کمبود وزن داشتن بد است؟ چرا افراد لاغر برای رسیدن به وزن متناسب باید تلاش کنند؟ 

 • لاغری بودن باعث ایجاد اختلال در متابولیسم بدن می شود و در بسیاری از افراد به ویژه خانم ها می تواند باعث ناباروری شود.
 • ظاهر بدن افراد را زشت می کند و باعث می شود افراد اعتماد به نفس نداشته باشند.
 • لاغری در مردان هم می تواند به دلیل پایین بودن سطح هورمون تستوسترون، باعث ناباروری یا باروری سخت شود.
 • لاغری می تواند باعث سقط جنین در زنان شود که به دلیل پایین بود سطح هورمون های زنانه و ضعیف بودن بدن است.
 • لاغری باعث ضعف سیستم ایمنی می شود و بدن را مستعد بیماری می کند.
 • افرادی که لاغر هستند بسیار بیشتر از کسانی که در وزن طبیعی هستند دچار پوکی استخوان می شوند.
 • لاغری می تواند به کم خونی بیانجامد و کم خونی هم بی حالی، ضعف و خستگی را به دنبال دارد.

چرا چاق نمی شوم؟

 • در بالا به برخی موارد اشاره شد که دلیلی بر لاغری تلقی می شود. در ادامه به برخی دلایل می پردازیم که با توجه به آنها افراد نمی توانند چاق شوند. در ادامه با ما همراه باشید.
 • اگر ورزش هوازی زیادی انجام می دهید پس انتظار نداشته باشید چاق شوید. ورزش های هوازی باعث سوختن کالری می شوند و برای کاهش وزن بسیار مناسب هستند، ولی اگر خیلی لاغر هستید ورزش های هوازی سخت را کنار بگذارید و تنها به پیاده روی بپردازید.
 • اگر ورزش های سنگین می کنید پس لاغری را هم در نظر بگیرید. درست است که ورزش کردن خوب است و راه مناسبی برای کاهش وزن است ولی می تواند لاغری مفرط را هم به دنبال داشته باشد که به اندازه چاقی خطرناک است.
 • اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید هم لاغر بودن یک امر عادی به حساب می آید. به اندازه کافی غذا نخوردن، به هر دلیلی می تواند به لاغری مفرط بیانجامد که از چاق بودن هم بیشتر برای بدن مضر است. نرسیدن مواد مغذی به اندازه کافی به بدن در کسانی که به اندازه کافی غذا نمی خورند و لاغر هستند از بزرگترین مشکلات است.
 • بسیاری از افراد از غذای سالم و مغذی استفاده نمی کنند و به همین دلیل است که لاغر هستند. اگر از همه گروه های مواد غذایی استفاده نشود، لاغری مفرط به وجود می آید.
 • برخی افراد هم به دلیل شغلی که دارند خود را لاغر نگه می دارند، برخی از مدل های لباس و بازیگران برای اینکه در شغل خود موفق باشند و درآمد بیشتری داشته باشند؛ خود را لاغر نگه می دارند. برخی از ورزشکاران هم که باید در یک محدوده وزنی باشند تا بتوانند به رقابت بپردازند مانند کشتی گیران، کاراته کاران و … هم همیشه خود را لاغرتر از وزنی که بدن آنها تمایل دارد، نگه می دارند.

درمان لاغری

درمان لاغری در اثر بی اشتهایی

درمان لاغری با افزایش اشتها برای کسانی که از بی اشتهایی و میل نداشتن به غذا، لاغر هستند؛ جوابگو است. اگر دلیل لاغری مربوط به بی اشتهایی نباشد پس درمان آن هم با قرار دادن غذاهای زیاد کننده اشتها و یا استفاده از دارو هایی که اشتها را زیاد می کنند؛ اشتباه است. در ادامه به بررسی و درمان لاغری برای افرادی که بی اشتها هستند می پردازیم.

هر سه وعده غذایی را کامل میل کنید. ناهار را جز وعده های پر کالری و مفصل قرار دهید. بین غذا آب و مایعات ننوشید چون حجم معده را پر می کند و احساس سیری ایجاد می کند.

به ورزش سبک روی بیاورید. ورزش کردن باعث می شود کالری بسوزانید و احساس گرسنگی به سراغ شما بیاید. در این لحظه باید به خوردن غذاهای پرکالری روی بیاورید.

از میان وعده های مغذی مانند انواع آجیل، شیر، میوه، اسموتی میوه و بستنی استفاده کنید. کیفیت میان وعده ها از کمیت آنها مهم تر است. سالم بودن این میان وعده ها هم مهم است پس از نوشیدنی های سرشار از قند مانند نوشابه های گازدار و دلستر استفاده نکنید.

درمان لاغری

درمان لاغری در اثر کم خونی

بی اشتهایی می تواند به دلیل کم خونی به وجود بیاید. این پدیده بیشتر در کودکان دیده می شوند و امکان اینکه در بزرگسالان به خصوص زنان هم پدید بیاید بعید نیست. کم خونی می تواند باعث خستگی، سستی و ضعف شود و در بسیاری از موارد هم با بی اشتهایی همراه است. برای درمان لاغری ناشی از بی اشتهایی در رابطه با کم خونی باید از دارو هایی که برای درمان کم خونی استفاده می شود، بهره برد.

راه های دیگری هم برای جبران کم خونی و درمان لاغری ناشی از آن هم وجود دارد که به خوردن غذاهایی که باعث می شود کم خونی جبران شود، خلاصه می شود. گوشت قرمز، انواع مغز ها، بسیار از میوه ها مانند خرما، انگور، توت، انجیر و … به طور طبیعی باعث بالا رفتن مقدار آهن در بدن می شوند و کم خونی را جبران می کنند.

استفاده از مواد طبیعی ممکن است کمی دیر تر از دارو های شیمیایی مانند اسید فولیک کم خونی را جبران کند ولی دوام این جبران با استفاده از مواد غذایی و طبیعی بیشتر است.

درمان لاغری در اثر سوخت و ساز بالا

سوخت و ساز بالای بدن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که دو مورد از آنها در این بخش مورد بحث است. سوخت و ساز بالای بدن به دلیل فعالیت بدنی زیاد و یا پرکاری تیروئید صورت می گیرد.

درمان پرکاری تیروئید معمولا با استفاده از دارو های شیمیایی که پزشکان تجویز می کنند و یا رژیم درمانی برطرف می شود و در پی آن لاغری هم درمان می شود. در رابطه با درمان لاغری در اثر فعالیت بدنی زیاد با رژیم درمانی و تغذیه مناسب و کم کردن فعالیت های روزانه قابل حل است.

دارو های چاقی بد است یا خوب؟

دارو های زیادی برای درمان لاغری و چاق شدن موجود است. عملکرد این دارو ها بر اساس تغییر در چگونگی ذخیره و مصرف گلوکز در بدن، بالا بردن مقدار آب در بدن، کند کردن سوخت و ساز، تغییر در میزان هورمون های بدن، افزایش اشتها و تنگی نفس و کاهش فعالیت های روزانه صورت میگیرد. چاقی به وجود آمده در اثر این داروها به سرعت قابل بازگشت است و فرد با قطع مصرف آنها به لاغری سابق باز می گردد.

بسیاری از دارو ها هم که برای درمان برخی بیماری ها به کار می روند با عوارضی مانند چاقی همراه هستند که امروزه از برخی از آنها برای درمان لاغری استفاده می شود که بسیار خطرناک است و با عوارضی جدی برای بدن همراه هستند.

عوارضی مانند ابتلا به بیماری های قلبی، مشکلات دستگاه گوارش، ناباروری و بسیاری بیماری های دیگر که درمان آنها می تواند از درمان لاغری سخت تر و پر هزینه تر باشد.

داروهایی که از عوارض آنها چاقی است می توان به قرص های دیابت، انسولین، داروهای کاهنده فشارخون، داروهای ضد افسردگی، داروهای کورتونی، دارو های ضد حساسیت، داروهای ضد بارداری، دارو های ضد تشنج و میگرن و داروهای هورمونی مانند استروژن ها اشاره کرد که باعث افزایش وزن و چاقی می شوند. عوارض داروهای چاقی با قطع مصرف آنها برطرف می شود. ولی بهتر است اگر از این داروها برای چاقی و اضافه وزن استفاده می کنید، خطرات آن را جدی بگیرید و از مصرف آنها پرهیز کنید. برای درمان لاغری بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید.

رژیم افزایش وزنرژیم غذایی

امکان ارسال نظر وجود ندارد.