هیپنوتراپی لاغری یک روش درمانی روانی برای کاهش وزن است. تحقیقات و بررسی ها نشان داده است افرادی که به هر دلیلی نمی توانند رژیم غذای خود را دنبال کنند این روش یکی از موثرترین راهکار ها برای افزایش انگیزه آن ها است. 

همچنین جالب است بدانید در این روش حس بد به غذا خوردن از بین می رود و فرد دارای رژیم غذایی کاهش وزن بدون وسوسه شدن میزان غذایی که برای او تعیین شده است را با لذت خواهد خورد.

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی چیست

هیپنوتراپی ابزاری است که برخی از درمانگران برای کمک به افراد از آن استفاده می کنند. این روش به آن ها کمک می کند تا در آرامش روحی قرار بگیرند.

بعد از یک جلسه افرادی که تحت درمان با این روش قرار گرفته اند می گویند ذهن آگاه و ناخودآگاه قادر به تمرکز بر تکرار کلامی و تصویرسازی ذهنی است.

در نتیجه ذهن با توجه به رفتارها، عواطف و عادات برای پیشنهادات دیگر و تغییر های بزرگ آماده می شود و با کمال میل آن ها را بدون مقاومت پذیرا می شود.

این روش درمانی روانی از دهه 1700 برای کمک به افراد در هر کاری از خیس شدن تخت گرفته تا ناخن جویدن گرفته تا سیگار کشیدن استفاده شده است.

تحقیقات در مورد هیپنوتراپی لاغری همچنین نوید هایی در مورد درمان چاقی نشان داده است. یعنی با این روش درمانی روانی با دستیابی به ضکیر ناخودآگاه تغییراتی ایجاد خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : غذای رژیمی چه ویژگی‌هایی دارد؟ 18 ماده غذایی رژیمی

آیا هیپنوتراپی لاغری برای کاهش وزن موثر است؟

هیپنوتراپی لاغری برای افرادی که قصد لاغر شدن دارند ممکن است موثرتر از رژیم غذایی و ورزش باشد. ایده این درمان آن است که ذهن می تواند تحت تأثیر قرار گیرد و عاداتی مانند پرخوری را تغییر دهد. با این حال دقیقاً چقدر ممکن است موثر باشد هنوز جای بحث دارد.

اما بدون شک این روش درمانی خبر خوبی برای افرادی است که به دنبال لاغری بدون دردسر هستند. چرا که در این روش یاد می گیرند غذاهای ناسالم را کنار بگذارند و تا جای ممکن رژیم غذایی سالم را دنبال کنند.

تحقیقات درباره لاغری با هیپنوتراپی چه می گویند؟

آیا هیپنوتراپی لاغری برای کاهش وزن موثر است

1. یکی از آزمایش های کنترل شده از یک منبع معتمد استفاده از هیپنوتراپی لاغری برای کاهش وزن در افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب را بررسی کرد.

در این مطالعه دو شکل خاص از هیپنوتیزم درمانی را در مقابل توصیه های رژیم غذایی ساده برای کاهش وزن و آپنه خواب را مورد بررسی قرار دادند. تمام 60 شرکت کنندگان در مدت 3 ماه 2 تا 3 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند.

در ادامه 18 بعد گروه ی که تحت هیپنوتراپی برای کاهش وزن قرار گرفته بودند به طور متوسط ​​8 پوند دیگر وزن از دست داده است.

محققان نتیجه گرفتند که گرچه این کم کردن وزن بی ضرر هم نبوده است اما هیپنوتراپی برای کاهش وزن تحقیقات بیشتری را به عنوان درمانی برای چاقی لازم دارد.

2. یک منبع معتبر تجزیه و تحلیل دیگر که شامل هیپنوتیزم درمانی به ویژه برای درمان رفتاری شناختی (CBT) برای کاهش وزن بود، به این نتیجه رسید:

افرادی که توسط هیپنوتراپی برای کاهش وزن کمک گرفته اند نسبت به افرادی که برای کاهش وزن از دارو استفاده می کرند وزن بیشتری کم کرده اند. اما این مسئله باعث نمی شود تحقیقات در این زمینه پایان پیدا کند.

نکته: لازم به ذکر است که تحقیقات زیادی در مورد حمایت از هیپنوتیزم برای کاهش وزن انجام نشده است. بیشتر مواردی که پیدا خواهید کرد مربوط به هیپنوتیزم درمانی در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش یا مشاوره است.

چه کارهایی هنگام هیپنوتراپی برای لاغری انجام می شود؟

چه کارهایی هنگام هیپنوتراپی برای لاغری انجام می شود
 • در طول هیپنوتراپی لاغری درمانگر شما احتمالاً یک جلسه خود را با توضیح چگونگی عملکرد هیپنوتیزم آغاز می کند.
 • آن ها سپس اهداف شخصی شما را یادداشت می کنند
 • درمانگر شما با صدای آرام و ملایم شروع به صحبت می کند تا به شما در آرامش و ایجاد احساس امنیت کمک کند.
 • هنگامی که به یک وضعیت ذهنی پذیراتر رسیدید، درمانگر شما ممکن است روش هایی را برای کمک به شما در تغییر عادت های غذایی یا ورزشی یا سایر روش ها برای رسیدن به اهداف کاهش وزن پیشنهاد کند.
 • برخی از کلمات یا تکرار برخی عبارات ممکن است به این مرحله کمک کند. 
 • درمانگر شما همچنین ممکن است به شما کمک کند از طریق به اشتراک گذاری تصاویر ذهنی زنده، خود را در رسیدن به اهدافتان تجسم کنید.
 • برای پایان جلسه درمانگر به شما کمک می کند تا از هیپنوتیزم خارج شده و به حالت اولیه برگردید.

مطلب پیشنهادی : رژیم بدون گلوتن برای چه کسانی مناسب است؟ 5 اثر بد رژیم فاقد گلوتن

نکته: طول جلسه هیپنوتیزم و تعداد کل جلساتی که ممکن است لازم داشته باشید به اهداف فردی شما بستگی دارد. بعضی از افراد ممکن است در طی یک تا سه جلسه نتیجه را ببینند.

فواید هیپنوتراپی برای کاهش وزن

فواید هیپنوتراپی برای کاهش وزن

فایده اصلی هیپنوتراپی لاغری این است که به افراد اجازه می دهد در یک مکان درمانی و پس از گذراندن جلسات درمانی تغییرات سالم غذایی و سبک زندگی را به راحتی قبول کنند. همچنین در کنار لاغری افراد به آرامش روحی می رسند.

نکته: برای برخی این نوع درمان برای کاهش وزن ممکن است نتایج سریع تر و قابل توجه تری داشته باشد. اما این برای همه درست نیست.

منابع معتبر نشان داده است که برخی از افراد ممکن است بیشتر به اثرات هیپنوتراپی پاسخ دهند؛ در نتیجه بیشتر از آن بهره مند می شوند. به عنوان مثال برخی از ویژگی های شخصیتی مانند از خودگذشتگی و خونگرم بودن فرد را مستعد به هیپنوتیزم قرار خواهد داد.

منابع معتبر همچنین دریافتند که حساسیت به هیپنوتیزم پس از 40 سالگی افزایش می یابد. همچنین خانم ها صرف نظر از سن احتمال پذیرایی بیشتری برای این نوع درمان لاغری دارند.

نکته: هیپنوتیزم برای اکثر افراد ایمن تلقی می شود. این وسیله ای برای شستشوی مغزی یا کنترل ذهن نیست. یک درمانگر نمی تواند شخص را تا حدی کنترل کند که کاری خجالت آور یا خلاف میل او انجام دهد.

خطرات هیپنوتیزم درمانی برای کاهش وزن

خطرات هیپنوتیزم درمانی برای کاهش وزن

باز هم می گویم هیپنوتراپی لاغری برای اکثر افراد بی خطر است. واکنشهای جانبی نادر است. خطرات احتمالی عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • اضطراب موقت
 • پریشانی موقت
 • ایجاد توهم

نکات اضافی برای کمک به کاهش وزن

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید در کنار هیپنوتراپی لاغری این کار ها را انجام دهید تا به نتیجه ی مطلوب تری برسید.

1. تحرک بدن خود را بیشتر کنید.
سعی کنید هر هفته 150 دقیقه فعالیت متوسط ​​مانند پیاده روی، ایروبیک در آب، باغبانی یا 75 دقیقه تمرین سنگین تر مانند دویدن، دوره های شنا، سربالایی برای پیاده روی داشته باشید.

2. دفترچه یادداشت غذایی داشته باشید
میزان غذا خوردن، زمان غذا خوردن و این که آیا از گرسنگی غذا می خورید یا نه را پیگیری کنید. انجام این کار ممکن است به شما کمک کند عاداتی را برای تحول، تغییر دهید.

3. میوه و سبزیجات بخورید.
هر روز پنج وعده میوه و سبزی بخورید. همچنین باید فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. یعنی هر روز بین 25 تا 30 گرم فیبر میل کنید تا جلوی اشتهای شما را بگیرد.

4. روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
هیدراته بودن بدن به جلوگیری از پرخوری کمک  بسیار شایانی می کند.

اگرچه ممکن است هیپنوتراپی لاغری نسبت به سایر روش های کاهش وزن تفاوت داشته باشد؛ اما لزوماً یک راه حل سریع نیست. هنوز هم تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آن در ترکیب با یک رژیم غذایی مغذی ، ورزش روزانه می تواند به کاهش وزن و تناسب اندام کمک کند.برای کاهش وزن از دکتر خود بخواهید که به یک متخصص تغذیه معرفی شوید. چرا که ممکن است به شما کمک کند یک برنامه کاهش وزن فردی برای رسیدن به اهداف خود در نظر بگیرید.

منبع:
healthline

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید