رژیم ولومتریک یک رژیم لاغری طولانی مدت و دوره ای است. تمرکز این رژیم بر روی چگالی خوراکی هایی است که مصرف می کنید. این رژیم به گونه ای طراحی شده است که متخصص تغذیه شما بیشترین خوراکی ها را در آن جای می دهد. خوراکی هایی با کمترین کالری که تنها باعث می شود معده پر بماند اما شما چاق نشوید. البته ارزش غذایی آن بالا است.

این رژیم مانند بسیاری از رژیم های دیگر ابتدا سلامت فرد را در نظر گرفته و سپس لاغر شدن او را هدف قرار می دهد. اما قسمت جالب این رژیم آن است که برای شما روزی 30 دقیقه تا یک ساعت ورزش را در برنامه قرار داده است.

تعریفی از رژیم ولومتریک

رژیم ولومتریک یک رژیم غذایی دوره ای است که برای لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام طراحی شده است. فرق این رژیم با دیگر رژیم های لاغری در این است که دوره ی آن طولانی است و افرادی که می خواهند از آن پیروی کنند نیاز است صبر کافی را داشته باشند.

جالب است بدانید در این رژیم لاغری هیچ خوراکی حذف نمی شود و طبق برنامه غذایی که متخصص تغذیه یا کارشناس تغذیه برای شما تنظیم می کند نسبت به چگالی و کالری خوراکی همه نوع خوراکی در این دوره میل خواهید کرد.

ولومتریک را با نام حجم سنجی نیز می شناسند؛ چرا که در آن تراکم یا حجم غذاهایی که می خورید بسیار مهم است. طراحان این رژیم در نظر گرفته اند در مدت طولانی شما غذاهای با کالری کم را در میزان های زیاد مصرف کنید. این گونه نه احساس گرسنگی می کنید و نه چاق خواهید شد.

هدف از رژیم حجم سنجی چیست؟

1. اصلاح سبک زندگی

اصلی ترین هدفی که طراحان رژیم ولومتریک بر روی آن تمرکز کرده اند اصلاح سبک زندگی است. این رژیم غذایی را به گونه ای طراحی کرده اند که در مدت زمان طولانی شما شاهد کاهش وزن و سایز در خود خواهید بود.

طراحان این رژیم بر این باور هستند زمانی که شما برای مدت طولانی یک رژیم غذایی صحیح را دنبال می کنید بعد از پایان دوره و به وزن ایده آل رسیدن، عادت این نوع غذا خوردن برای شما باقی خواهد ماند و این گونه سبک غذا خوردن شما اصلاح می شود.

2. عادت به ورزش با رژیم ولومتریک

یکی از عادت های خوبی که در رژیم ولومتریک برای اصلاح سبک زندگی و لاغر شدن برای شما در نظر گرفته است این می باشد که در کنار رژیم غذایی، متناسب با شرایط زمانی و بدن شما روزی 30 دقیقه تا یک ساعت باید ورزش کنید.

همه متخصصان و کارشناسان تغذیه این را بدون شک به شما می گویند اگر به دنبال اندام ایده آل و از طرفی جسمی سالم هستید باید ورزش کردن را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید. از طرفی ورزش کردن باعث می شود بسیار زودتر به نتیجه ی دلخواه خود یعنی کاهش وزن و سایز دست پیدا کنید.

رژیم ولومتریک چگونه است؟

رژیم ولومتریک این گونه است که متخصص یا کارشناس تغذیه پس از آن که مکانیسم بدن شما را آنالیز کرد طبق آن برنامه غذایی سرشار از خوراکی های کم کالری را در وعده های غذایی شما جای می دهد و از طرفی در کنار آن توصیه صددرصدی دارد که ورزش روزانه را انجام دهید.

این رژیم غذایی بر حسب تراکم مواد غذایی برنامه ریزی می شود. به زبان ساده تر متخصص یا کارشناس تغذیه میزان چگالی و کالری را در فرمول مربوط به این رژیم قرار می دهند تا تراکم مواد غذایی را بدست آورد.

طبق مطالعات زیادی که برای این رژیم انجام شده است بر حسب تراکم مواد غذایی در چهار گروه تقسیم بندی می شود که این گروه شامل موارد زیر است:

  • دسته یک: (تراکم با کالری بسیار کم) = تراکم کمتر از 0.6
  • دسته دو: (تراکم با کالری کم) = تراکم 1.5 – 0.6
  • دسته سه: (تراکم با کالری متوسط) = تراکم 3.9 – 1.6
  • دسته چهار: ( تراکم با کالری بالا) = تراکم 9 – 4

به زبان ساده تر و راحت تر برای بدست آوردن این اعداد، کالری مواد غذایی را بر میزان گرم آن ها تقسیم می کنند. حاصل این ها تراکم مواد غذایی است که باید عددی بین 0 تا 9 باشد.

این نکته مهم را متخصصان اغلب در نظر دارند استاندارد ترین میزان دریافت کالری برای هر فردی 1400 است. در نتیجه رژیم غذایی لاغری را باید به گونه ای بچینند که این عدد حفظ شود. البته این امکان وجود دارد نسبت به فعالیت شما یا میزان سوخت و ساز بدنتان این عدد کمی تغییر کند.

در درسته اول خوراکی های آبکی و با کالری بسیار پایین مانند سبزیجات قرار دارد که در بیشتر وعده های غذایی آن ها را برای شما در نظر می گیرند. این مواد غذایی سرشار از فیبر هستند و باعث می شوند شما برای مدت طولانی سیر بمانید و از طرفی بدون نگرانی از چاقی و شمارش کالری هر اندازه می خواهید بشقاب خود را از آن ها پر کنید.

البته در این رژیم غذایی هیچ غذایی کامل حذف نمی شود و بعد از دسته ی 2 در بعضی از روز ها به میزان بسیار کم از خوراکی های دسته 3 و 4 نیز قرار گرفته است.

این را در نظر داشته باشید برنامه غذایی رژیم حجم سنجی را حتما باید متخصص تغذیه یا کارشناس آن برای شما برنامه ریزی کند تا به بدنتان آسیب نرسد.

آشنایی با مزایای رژیم ولومتریک

مزایای رژیم ولومتریک

1. حفظ سلامت

در رژیم ولومتریک تحت هیچ عنوان هیچ مواد غذایی برای شما حذف نمی شود و تنوع بالای غذا ها شما را خسته نخواهد کرد. بهترین قسمت این برنامه غذایی آن است که ویتامین و مواد معدنی با کم شدن وزن از دست نمی دهید.

2. بالا بردن انگیزه

در رژیم حجم سنجی برنامه غذایی به گونه ای است که تمامی مواردی که باعث می شود شما انگیزه ادامه رژیم را از دست بدهید حذف می شود و به راحتی در هر شرایطی باشید بدون سختی کشیدن می توانید آن را ادامه دهید.

3. احساس گرسنه نبودن در رژیم ولومتریک

یکی از دلایلی که باعث می شود اغلب از ادامه رژیم غذایی لاغری صرف نظر کنند آن است که در طی روز این افراد احساس گرسنگی زیادی را تحمل می کنند؛ اما در رژیم ولومتریک وعده های غذایی از خوراکی های کم کالری با حجم زیاد پر شده است که ارزش غذایی بالایی نیز دارند. در نتیجه معده برای مدت طولانی از غذا پر خواهد بود.

در آخر:

رژیم غذایی ولومتریک یک رژیم غذایی بسیار استاندارد است که در آن ویتامین و مواد حیاتی بدن خود را با کاهش وزن از دست نخواهید داد. در نتیجه با ریزش مو و برخی از بیماری های دیگر روبرو نخواهید شد.

همچنین در این رژیم غذایی لازم نیست برخی از خوراکی ها را حذف کنید و تنوع بالایی در برنامه غذایی خواهید داشت. اما بدون شک برنامه غذایی شما را یک متخصص تغذیه یا کارشناس آن باید تنظیم کند. چرا که مکانیسم هر بدنی با دیگری متفاوت است.

منبع: foodinsight

منبع: healthline

منبع: health.usnews

 

این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. هیچگونه تاکید یا رد در مورد این مطلب را تضمین نمی‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید